Toe-tally Gross

| Baltimore, MD, USA | Food & Drink, Teachers

(It’s the late 1980s and we’re in the sixth grade. In our social studies class, we’re learning about cost of living.)

Teacher: “How much does a pound of cheese cost at the store where your family buys groceries?”

(None of us actually knows, so one student takes a guess.)

Classmate: “A dollar?”

Teacher: “What kind of cheese is that, toe cheese?!”

1 Thumbs
153
VOTES
COMMENTS

Related Post

The Show Must Go On And On And On… (My daughter is participating in a talent show at her local school. For a couple of months, everythi...
The Modern Condition(ing) Of Teaching (We're in class when the bell rings for lunch. Everyone automatically jumps up. After seeing the amu...
This Partner Is A Crime (I am a new student at my school. We are doing a project that involves working in pairs, but pretty ...
Fire Him Once, Shame On You… (I am in fourth grade. The class has a substitute teacher. He seems normal, until I return from a tr...

Comments

comments